ZÁZRAČNE rýchlo rastúci živý plot

To pravé, s WonderHedge® technológiou.
Dokázaná kvalita v 16 krajín!

Ľutujeme, jarná sezóna vypredaná!

Jarné práce so živým plotom

V tomto roku jar prichádza skôr ako obvykle. Nakoľko sa musíme prispôsobiť prírode, je najvyšší čas, aby sme už teraz začali starať sa aj o naše živé ploty.

Prvé skrátenie po výsadbe

Ak ste Váš živý plot vysadili v minulom roku na jeseň, tento víkend venujte prvému skráteniu vašich rastlín.

Ako sadenice ste dostali 60 až 120 centimetrové sadenice živého plotu. Tieto rastliny treba teraz bezpodmienečne odrezať 12-15 centimetrov nad zemou! Len tak zabezpečíte aby rastliny zo skrytých púčikov vypustili nové konáre začali rozvetvovať odspodu.

Toto skrátenie platí pre dodané jednoročné sadenice  zázračného aj jedlého živého plotu.

Ak ste si u nás objednali a vysadili zázračný plot druhej generácie, dostali ste od nás sadenice už v skrátenej podobe.
Napriek tomu aj pri týchto rastlinách odporúčam odštipnúť horné 2 centimetre zo sadeníc. Samozrejme v prípade, že vám z pôdy vyčnievajú dlhšie ako 15 centimetrové sadenice, skráťte ich na odporúčanú veľkosť 12-15 centimetrov.


Takto vyzarajú rastliny pri dodaní na jeseň
Takto vyzarajú rastliny pri dodaní na jeseň

A takto ich treba skrátiť
A takto ich treba skrátiť

Výhonky rastú od zeme style=
Zo skrytých púčikov vyrastú nové konáre. Výhonky rastú pekne od zemi.

Ozdravný rez

Teraz je vhodný čas vykonať i ozdravný rez zázračného živého plotu. V prípade, že ste zanedbali v prvom roku výsadby prvé skrátenie a Váš živý plot je zospodu riedky, teraz môžete jeho vzhľad napraviť.
Aj viac ročný živý plot môžete v tomto období drasticky skrátiť na 20-40 centimetrov, aby vypustil nové konáre a zahustil sa.

Presná výška rezu záleží od toho, ako vyzerá spodná časť živého plotu. Ak zostali len holé paličky bez bočných konárov, rez môžete vykonať hoci aj 15 centimetrov od zeme.

Rastlina teraz už má vyvinutú silnú a hustú koreňovú sústavu, vďaka čomu začne rásť nevídaným tempom. Samozrejme v takých prípadoch nezabudnite na pridanie živín do pôdy – odporúčam DAMISOL formou zálievky.

Po ozdravnom reze dbajte na správnu techniku tvarovania a zahusťovania.

Tvarovanie udržiavaných živých plotov

Na tvarovanie 2-3-ročných živých plotov je najvhodnejším obdobím jar.  Prvé tvarovanie odporúčam vykonať práve teraz. Tento rez jednak podporí rast nových výhonkov, jednak v prípade tvrdej zimy (trvale  25 až 35 stupňov pod nulou) odstráni omrznuté – odumreté končeky slabších konárov.

Teraz musíte vytvoriť základnú formu živého plotu, čo budete po celý rok udržiavať.

Ak napríklad chcete mať na jeseň 180 centimetrov vysoký a 80 centimetrov široký plot, prvé jarné tvarovanie vykonajte tak, aby ste ako základ získali 160-170 centimetrov vysoký a 65-70 centimetrov široký plot.

Ďalšie tvarovanie vykonajte  podľa potreby alebo podľa chuti.  Ja odporúčam tvarovanie vykonať najneskôr vtedy, ak nové konáre dorastú do veľkosti 30-50 centimetrov. Vtedy ich skráťte tak, aby nový tvar bol o 3-5 centimetrov vyšší a širší ako základ. To znamená, že vždy nechajte na rastline 3 až 5 centimetrov dlhú časť z najnovších výhonkov.

 

 

 

 

Lajkujte, zdielajtee

Facebook Comments Box

Zázračný živý plot pestujeme a skladujeme v ideálnych podmienkach. Možné termíny výsadby sú:

jan feb mar apr máj jún júl aug sep okt nov dec
     

Prehlásenie: Uvedené hodnoty rastu platia pri dodržaní technológie pestovania a pri dostatočnom množstve živín, vody a slnečného žiarenia. Pri krajne nekvalitnej pôde alebo u rastlín ktoré sú vysadené na nevyhovujúcom mieste (napríklad do tieňa) môže byť rast pomalší ako sú uvedené pestovateľské hodnoty.