Prečo zázračný živý plot v niektorých prípadoch nerastie?

Prečo zázračný živý plot v niektorých prípadoch nerastie tak rýchlo ako máme uverejnené na stránke?

Aj keď tento problém týka málo, asi len 2% našich klientov musíme o tom písať.
Nemôžete zabúdať na to, že rozprávame o rastline! Hodnoty rastu uverejnené na stránke platia pri optimálnych podmienkach a pri dodržaní technológie pestovania.


Ktoré faktory vplývajú na rýchlosť rastu?

1) termín výsadby
2) slnečné žiarenie
3) dostatok vody
4) dostatok živín v pôde
5) technológia pestovania

Pozrime sa na tieto faktory jednotlivo:

 

Termín výsadby:
Optimálny ročný rast dosahujú rastliny vysadené na jeseň, alebo skoro na jar – v mesiaci marec.
Naša technológia umožní dodanie sadeníc až do konca júna, ale rastliny vysadené v tomto termíne jednoducho nemôžu do októbra vyrásť na 120 až 180 centimetrov. Tie 2 mesiace im budú chýbať, ale v budúcom roku svoje meškanie dobehnú.


Slnko:
Tieto rastliny milujú slnko. Ak ich vysadíte do tieni, budú len živoriť.
Na ukážku nech je tu fotka mojich rastlín.


Proč zázračný živý plot v některých případech neroste tak rychle, jako máme zveřejněno na web stránce?

Vpravo vidíte 6 ročný živý plot pravidelne strihaný. Na ľavo tie malé trpaslíky sú trojročné sadenice ktoré sa nevyvíjajú takmer vôbec. Môžem ich polievať, môžem ich hnojiť, jednoducho nerastú, lebo krušpán ich zatieni. Pritom sú to tie isté rastliny ako vedľa. V takom prípade bohu žiaľ neviete nič spraviť.


Dostatok vody:
Pre intenzívny rast potrebuje rastlina veľké množstvo vody. Ak je suché obdobie odporúčame rastliny polievať každý druhý deň, alebo si zaobstarať kvapkové zavlažovanie. V suchej pôde rastlina nerastie. Dbajte preto na dostatočné zavlažovanie.


Dostatok živín v pôde:
Aj keď zázračný živý plot nie je náročná rastlina, nie je jedno do akej pôdy ju vysadíte. Sadenice môžete vysadiť aj do piesku, udrží sa, bude rásť, ale bude rásť pomaly. Všeobecne platí, že zázračný živý plot rastie aj v pôde kde ostatné rastliny ani neuchytia, ale pri takých podmienkach nie je možné očakávať ročný rast 120 centimetrov!

Pri nekvalitnej pôde pri výsadbe namiešajte do pôdy kvalitnú rašelinu kompost v pomere 1/1 a nezabudnite ani na pravidelné prihnojovanie rastlín počas prvých troch rokov. Hnojiť môžete umelým hnojivom formou zálievky pri koreňoch alebo postrekom na listy.

Problémom môže byť i kyslá pôda. V takých prípadoch rast bude pomalý až dovtedy, kým koreňe neprerastú tú kyslú vrstvu a nedostanú sa k lepšej pôde.


Technológia sadenia a pestovania
Prvú chybu môžete spraviť už pri sadení. Ak pre rastliny nevytvoríte poriadne bahno, ale sadíte len do mokrej pôdy okolo koreňovej sústavy sa môžu tvoriť vzduchové vankúšiky. Pri takých podmienkach potom rastliny nedokáže rásť, len trpí. Pri výsadbe preto dbajte na to, aby ste sadili vyslovene do bahna.

Častou chybou našich zákazníkov je, zanedbanie prvého skrátenia rastliny. Prvé skrátenie je dôležité z dôvodu, že vďaka tomuto strihu sú naštartované skryté (spiace) púčiky, z ktorých sa potom vytvoria prvé dolné konáre. Ak po vysadení nezastrihnete rastlinu na 10-15 centimetrov, tá sa bude chovať ako strom. V dolnej časti nevypustí konáre a v prvom roku bude sústrediť svoje sily na rast koreňovej sústavy. Výsledkom budú škaredé, riedke malé rastliny s pár lístočkami.

Ak máte tento problém, nikdy nie je neskoro ten ozdravný rez vykonať. A že v akej výške? Záleží len na Vás.Komentáre
Thursday, December 6, 2018 By WonderHedge