V čom spočíva tajomstvo zázračného živého plotu - WonderHedge? Časť tajomstva sa dozviete z tejto video ukážky.
Často sa nás pýtajú, v čom spočíva tajomstvo zázračného živého plotu.
Pravdu povediac neexistuje žiadne tajomstvo. Je máj, vo vnútri je trošku chladno, rastliny skladujeme pri nižšej teplote, respektíve je zopár vecí, ktoré každopádne pomáhajú, aby vynikajúci stav rastlín bol zachovaný, alebo možno aj trošku zvyšovaný.
Zrejme vidíte v chladiacej miestnosti tieto zariadenia, tieto neslúžia na osvetlenie, tieto sú generátory ozónu. V jednom takomto priestore je inštalovaných 10-12 generátorov. Toto stačí na obsluhu približne 1,5 miliónov rastlín.
Ozón je vlastne 3-atómová molekula kyslíka, o ktorej treba vedieť, že funguje ako takpovediac neskutočne agresívny čistiaci prostriedok. Ničí a zabíja baktérie, bacily, huby a plesne, tým vytvára sterilné prostredie pre rastliny.
Takýmto spôsobom, resp. znížením teploty a nastavením vhodnej vlhkosti vzduchu môžeme zabezpečiť, aby aj v máji boli rastliny živého plotu v takom stave, aby mohli byť vysadené.
Majú správnu vlhkosť a ako tu veľmi dobre vidno, púčiky nie sú ešte prakticky otvorené.
Táto rastlina môže byť bez problémov vysadená.
Vlhkosť vzduchu v komorách pravidelne meriame, vyšetrujeme a kontrolujeme, aby sme rastliny držali v optimálnom prostredí.
To je nesmierne dôležité. Tieto rastliny sú skladované za takých podmienok, ktoré spĺňajú aj tie najprísnejšie kvalitatívne požiadavky, spĺňajú dokonca aj kanadské predpisy na ochranu rastlín, keďže ich dodávame aj do tejto krajiny.
Momentálne dodávame sadenice do 15-tich európskych krajín. Musíme v zásade vyhovieť veľmi prísnym požiadavkám. Snažíme sa ich dodržať, spĺňať všetky tieto požiadavky. Pozornosť venujeme aj ochrane proti plesniam. Pleseň je veľmi zákerná choroba, hlavne ak napáda koreň rastliny. Jeden z najväčších problémov s plesňou je, že napadne rastlinu tam a vtedy, keď to ani nevidíme.
Pozorujeme len toľko, že rastlina sa nevyvíja tak, ako by sme to mohli očakávať, keďže pleseň už napadol jej koreň. Po plesňovej infekcii rastlina postupne vyschýna, až kým úplne vyschne. Vtrhneme danú rastlinu a myslíme si, že sme tým vyriešili problém. Bohužiaľ tomu tak nie je, keďže plesňové spóry zostanú aj v zemi. Tie potom za určitých teplotných a vlhkostných podmienok môžu okamžite napadnúť ďalšie citlivé rastliny.Preto venujeme zvýšenú pozornosť ochrane koreňov pred plesňami, aby ste týmito rastlinami v žiadnom prípade neinfikovali prostredie ostatných rastlín.
Je to veľmi dôležité, pretože brestovité rastliny utrpeli v 70-tich rokoch veľmi závažné straty, takmer 80% brestovitých rastlín vyschlo dôsledkom plesňového ochorenia. Táto rastlina je samozrejme odolná proti plesňovému ochoreniu, ktorá vtedy napadla brestovité rastliny.
Trošku sa však pri tejto otázke preháňa. Na základe výskumov sme sa dostali k záveru, že ak náležite pripravíme rastlinu a zabezpečíme také podmienky pre skladovanie a rast, ktoré bránia prítomnosti a tvorbe plesní na koreňoch, zabezpečíme sterilné prostredie, v takom prípade si môžeme byť skoro istý, že choroba nenapadne rastlinu počas jej životnosti.